Scenariusz zajęć – Ratownik medyczny – kto to taki?
Scenariusz zajęć
Data: 23 X 2013r.
Wiek dzieci: 5 – 6 lat
Temat: „Ratownik medyczny – kto to taki?” – spotkanie z ratownikiem medycznym.
Cel:
- Przedstawienie wizerunku ratownika medycznego- przybliżenie jego pracy,
- Rozwijanie zdolności wypowiadania się na temat pomagania innym,
- Uświadamianie dzieciom konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia,
- Rozwijanie zdolności posługiwania się prostymi przyrządami medycznymi,
- Rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania w grupie.
Pomoce:
- apteczka, obrazki dotyczące pracy ratownika medycznego, stetoskop, ciśnieniomierz, telefony zabawkowe, płyta CD z nagraniem piosenki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- Powitanie dzieci, przywitanie i przedstawienie gościa.
- Rozmowa gościa z dziećmi na temat:
- Czym zajmuje się ratownik medyczny?,
- Co zrobić, gdy komuś dzieje się krzywda lub gdy jesteśmy świadkami wypadku ( w domu, na palcu zabaw, na ulicy)?,
- Przypomnienie numerów telefonów alarmowych, do koga można się z nich dodzwonić i w jaki sposób udzielać krótkiej, rzetelnej informacji na temat zdarzenia,
- Dyskusja – zadawanie pytań przez dzieci.
- Zapoznanie z wyposażeniem apteczki, podkreślenie, że apteczka powinna znajdować się w każdym domu, w samochodzie, w przedszkolu, w szkole itp.
- Zabawa klasyfikacyjna
Co potrzebne jest ratownikowi medycznemu do pracy? Dzieci oglądają rozłożone przed nimi obrazki różnych przedmiotów; rozpoznają je i nazywają. Wybierają te, które kojarzą im się z pracą ratownika i uzasadniają swój wybór. - Przedstawienie przez ratownika zasad pierwszej pomocy:
- sprawdzanie oddechu i tętna,
- resuscytacja,
- pozycja bezpieczna,
- przemywanie ran,
- zakładanie opatrunku,
- usztywnianie kończyn,
Zaprezentowanie działania różnych przedmiotów służących do ratowania życia:
- mierzenie ciśnienia,
- słuchanie bicia serca przez stetoskop.
- Zabawa „Dopasuj”.
Nauczyciel przedstawia dzieciom ilustracje z samochodami straży pożarnej, policji i pogotowia, jak również sylwety poszczególnych pracowników (policjant, strażak, ratownik) i numery alarmowe. Zadaniem dzieci jest dopasować do siebie wszystkie elementy. - Scenki dramowe – zabawa.
Dzieci przy użyciu telefonu dzwonią na pogotowie, policję , straż pożarną. W rozmowie telefonicznej wyjaśniają dlaczego dzwonią, dokąd ma przyjechać karetka. Dzieci w zabawie wykazują się znajomością numerów alarmowych oraz własnego adresu. - Taniec dla gościa w wykonaniu dzieci w podziękowaniu za przybycie i poprowadzenie zajęć.
- Wręczenie dzieciom upominków przez Ratownika medycznego – na pamiątkę jego wizyty. Zakończenie zajęć.
Opracowała: Magdalena Wojewoda